Alla har sin släkthistoria - här är min.

Sammanställd av Göran Svanborg 
Uppdaterad 2014-04-16 .


Register över födelsedatum


Startsida ]    [ Register över namn ]    [ Register över födelseorter ]

| 1700 | 1750 | 1800 | 1850 | 1900 | 1950 |

1695-12-25 Johan Matsson, Hökhuvud 
1696-03-02 Brita Ericsdotter, Rasbo 
1700-08-03 Margreta Jansdotter, Rasbo
1704 Hans Ersson 
1706-03-26 Olof Andersson, Rasbo 
1707-10-28 Pehr Jansson Målberg, Knutby  
1710-01-12 Jan Ersson, Rasbo 
1711-09-29 Nils Ersson 
1714 Matts Ersson, Hökhuvud 
1714-11-08, Hans Jansson
1715 Malin Olsdotter 
1716 Agneta Hansdotter, Almunge
1718-06-24 Erik Larsson, Alunda
1718-10-12 Anders Ersson, Rö 
1719-02-xx Sara Nilsdotter 
1720 Eric Ersson
1726-01-09 Sven Nilsson, Högsby
1726-03-31 Anders Jonsson, Räpplinge
1726-05-18 Maria "Maja" Persdotter, Tensta 
1726-09-16 Elisabeth Danielsdotter, Faringe 
1727 Maja Carlsdotter, Hökhuvud
1727 Zacharias Marcusson Thorström
1727-11-04 Ingeborg Abrahamsdotter 
1728-11-21 Jacob Andersson, Rasbokil
1730-03-08 Per Jansson, Rasbo 
1730-03-30 Johan Haborsson Rebom, Gränna 
1730-04-15 Lars Danielsson, Adelöv
1733-02-12 Nils Jansson, Rasbo 
1734 Eric Ersson
1736-02-22 Brita Nilsdotter, Räpplinge
1736-02-28 Marta Jonsdotter, Ås
1736-12-31 Anders Olofsson, Rasbo 
1737-03-26 Anna Kierstin Jansdotter  
1739-06-14 Eric Hansson, Alunda 
1739-08-30 Anna Jansdotter, Rasbo 
1739-09-04 Eric Nilsson, Almunge 
1741 Margta Jansdotter, Rasbo 
1741-08-29 Nils Olofsson, Glömminge  
1741-12-25 Margta Persdotter, Knutby 
1743-07-29 Nils Persson Ekeroth, Högsby
1744 Eric Ericsson Stenqvist, Lerbäck 
1747-10-20 Brita Matsdotter, Rasbo 
1750-02-22 Jan Ersson, Edebo  
1750-09-18 Erik Eriksson, Alunda
1752-04-27 Christina Andersdotter, Nässjö
1752-05-14 Cajsa Pärsdotter, Glömminge
1752-08-23 Anders Jansson, Högsrum
1753-06-24 Hans Hansson, Alunda 
1753-09-22 Ingeborg Nilsdotter, Fliseryd
1753-09-25 Matthias Christiansson, Ardre
1754-05-22 Olof Svensson, Fliseryd 
1754-06-21 Petter Wetterholm, Ödeshög 
1754-07-02 Anna Cajsa Andersdotter, Hammarby  
1754-09-19 Maria Johansdotter, Gränna 
1755-09-08 Anders Mattsson, Hökhuvud 
1755-04-08 Anders Jacobsson, Rasbokil 
1755-10-09 Hans Persson, Levide
1756-08-19 Kirstin Ericsdotter, Stenberga
1756-11-01 Maja Mattsdotter, Rö 
1758-02-08 Carin Andersdotter, Högsby
1758-04-04 Greta Zachrisdotter, Hökhuvud 
1758-05-11 Eric Andersson, Rö 
1759-03-13 Margareta Johansdotter, Alunda 
1760-05-02 Magnus Johansson Bogren, Virserum
1760-11-21 Anders Månsson, Hökhuvud 
1762-01-02 Karin Davidsdotter, Gärdslösa
1762-05-06 Per Hemmingsson, Fliseryd
1762-06-01 Cajsa Svensdotter, Högsrum
1762-09-28 Cajsa Andersdotter, Rö 
1762-10-26 Elsa Hansdotter, Hökhuvud
1763 Carl Nilsson Svahn 
1763 Christina Andersdotter Ljungman
1763-04-07 Börje Larsson, Gärdslösa  
1763-12-19 Anna Nilsdotter, Rasbo 
1764-02-15 Gabriel Bengtsson Fogel, Flisby
1764-04-02 Christina Grelsesdotter Gregoridotter, Fardhem
1764-04-06 Per Jacobsson, Rasbokil  
1764-07-20 Magnus Svensson, Högsby 
1765-06-11 Håkan Pehrsson
1766-01-16 Jacob Larsson Hallin, När 
1766-08-20 Maja Nilsdotter, Högsby 
1767-01-09 Jonas Nilsson, Målilla
1767-12-02 Olof Lindstedt, Hörsne
1768-01-17 Lisken Matthiasdotter, Länghem
1769-04-24 Anna Ericsdotter, Högsrum
1769-12-10 Olof Nilsson Rasbo
1770-01-25 Sven Svensson Ruda, Högsby 
1770-10-02 Anna Andersdotter, Rasbo
1770-10-10 Anna Cajsa Thomasdotter Lärka, Vänge 
1771-12-06 Jacob Ersson, Rimbo 
1772-01-12 Nils Larsson, Adelöv 
1772-11-25 Maja Nilsdotter, Lagga
1774-04-02 Elisabeth Larsdotter, Vänge
1775-05-18 Jon Andersson, Räpplinge
1776-09-29 Lena Andersdotter, Rogslösa
1776-10-02 Thomas Nordström, Ganthem
1776-12-07 Ingeborg Persdotter, Villstad 
1776-12-18 Ingrid Olofsson, Högsrum
1777-07-31 Petter Bergman, Herrestad
1778-03-15 Peter Nilsson, Glömminge
1778-07-13 Margareta Olsdotter, Rimbo
1778-12-20 Jonas Ersson, Rasbo
1779-05-19 Cajsa Olsdotter, Hökhuvud 
1779-06-28 Gustaf Ersson Lundberg, Ed
1779-09-10 Catrina Andersdotter, Ås
1779-10-09 Sara Maria Carlsdotter, Målilla
1780-04-02 Samuel Gustafsson, Målilla
1782-05-07 Hans Andersson, Hökhuvud 
1782-10-08 Johan Wetterholm, Gränna
1783-05-03 Eric Nilsson, Knivsta
1783-12-16 Daniel Samuelsson, Sundborn
1784-01-11 Jacob Andersson, Rasbokil
1784-02-17 Greta Cajsa Ersdotter, Alunda
1784-02-23 Catharina Christina Carlsdotter, Klinte
1784-03-24 Carl Gustaf Stenqvist, Lerbäck
1784-08-20 Agneta Göransdotter, Väte
1784-08-28 Cathrina Andersdotter, Hökhuvud 
1784-11-14 Jan Jansson, Rasbokil
1785-01-27 Anders Jansson Sundén, Sundborn
1785-07-07 Maria Petersdotter, Målilla
1785-10-19 Maja Andersdotter, Rasbokil
1785-12-05 Johannes Bern, Stenberga
1786-03-26 Eric Ersson, Alunda 
1786-04-23 Stina Andersdotter, Ekeby  
1786-08-22 Eric Pehrsson Eklund, Lena 
1786-09-12 Anders Andersson, Hökhuvud 
1787-02-02 Lona Mattsdotter, Ardre
1787-04-04 Greta Andersdotter, Hökhuvud
1788-01-05 Nils Petersson, Madesjö
1788-05-27 Greta Andersdotter, Rasbokil
1788-06-01 Helena Catharina Andersdotter, Målilla
1788-06-27 Olof Olsson, Ala
1788-09-24 Nils Birgersson, Gärdslösa
1789-01-20 Margareta Gabrielsdotter, Norra Solberga 
1789-04-16 Matts Andersson, Ekeby  
1791-03-01 Carl Olsson Bard, Fliseryd 
1791-04-11 Anna Andersdotter, Rasbo  
1791-04-23 Ingeborg Andersdotter, Högsrum  
1791-11-22 Pehr Levander (Hansson), Levide
1792-06-01 Olof Lundin, Knivsta
1793-02-25 Magnus Wetter, Gränna 
1794-01-19 Nils Andersson, Rasbokil
1794-02-22 Sven Magnusson, Ruda Högsby 
1794-09-12 Cajsa Lena Hermansdotter, Madesjö 
1795-02-17 Johan Svahn Svanborg, Jönköping  
1795-02-26 Magdalena Cajsa Ganberg, Hemse 
1795-09-23 Anna Pehrsdotter, Lena
1795-12-06 Jacob Niclas Stenqvist, Klinte 
1795-12-25 Gustava Maria Wetterholm, Gränna  
1796 Johan Ersson, Alunda 
1796-04-23 Anders Anderson, Rasbokil 
1796-06-24 Anders Ersson, Almunge
1796-09-30 Stina Cajsa Svensdotter, Ruda Högsby 
1796-11-26 Lisa Catharina Persdotter, Vena 
1796-12-23 Stina Cajsa Persdotter, Fliseryd 
1796-12-29 Jonas Bergstedt, Veta
1797-02-12 Eric Ersson, Rö 
1797-06-30 Brita Stina Ersdotter, Österåker
1797-07-25 Anna Jansdotter, Rö 
1797-11-14 Petter Larsson, Svinstad
1797-12-15 Stina Lena Andersdotter, Alunda
1798-02-25 Anna Carlsdotter Forsberg, Gistad
1798-05-07 Lars Larsson, Buttle
1799-02-16 Göran Larsson, Linde
1800-07-03 Maria Christina Jacobsdotter, Rimbo 
1800-12-23 Magnus Magnusson, Ruda Högsby 
1801-02-08 Magnus Delander, Älvsborgs län
1801-05-21 Greta Lena Olofsdotter, Fröjel
1801-12-12 Anna Brita Hallin, Vänge 
1802-06-02 Hans Levander (Hansson), Levide
1803-02-06 Abraham Andersson Lundqvist, Ekeby
1803-09-27 Stina Gertrud Hansdotter, Källunge
1804-01-09 Abraham Eriksson, Östra Harg
1804-03-16 Lars Hansson Salsten, Vänge
1804-03-26 Brita Caisa Jonsdotter, Högsrum 
1804-04-30 Lovisa Jansdotter, Bladåker
1804-05-08 Maja Nilsdotter, Ås
1805-01-18 Anna Lena Jonsdotter Almgren, Törnevalla
1805-04-23 Catharina Andersdotter, Rasbokil
1805-09-23 Catharina Christina Stenhoff, Sanda 
1806-07-04 Jan Andersson, Ekeby 
1806-08-29 Maria Elisabeth Jansdotter, Knivsta
1806-09-22 Nils Andersson, Rasbokil
1807-02-09 Carl Gustaf Stenqvist, Klinte 
1807-05-02 Magdalena Maria Mattsdotter, När
1807-07-15 Anders Andersson Sellin, Harbo 
1807-08-01 Brita Cajsa Jacobsdotter, Fröjel
1807-12-10 Elisabeth Maria Folström, Garde  
1808-07-11 Lars Gustaf Berchman, Reftele
1808-11-24 Jacob Niklas Israelsson Sjöqvist, Stånga
1810-08-22 Cajsa Greta Jonasdotter, Rasbo 
1810-09-05 Johan Andersson Sundén, Sundborn
1810-09-11 Johanna Persdotter, Väversunda
1811-02-13 Maria Sofia Lindstedt, Hörsne
1811-07-05 Anna Greta Andersdotter, Herrestad
1811-09-10 Nils Ersson, Vassunda
1812-02-22 Johan Bergman, Rogslösa
1812-06-04 Elsa Nilsdotter Barkman, Ås 
1812-07-06 Jonas Petter Samuelsson, Målilla
1812-07-15 Brita Cathrina Danielsdotter Forsberg, Sundborn
1813-02-19 Margaretha Helena Olofsdotter, Vänge
1813-08-12 Jacob Evert Nordström, Väte
1813-11-08 Greta Ersdotter, Rasbo 
1813-12-03 Anna Catharina Clasdotter, Havdhem 
1814-12-09 Carl Åkerman, Stånga
1815-11-28 Catharina Gertrud Persdotter Lojsta
1816-01-16 Stina Jansdotter, Västerlövsta 
1816-10-14 Anders Jacobsson, Lena
1817-02-18 Botolf Petter Botolfsson Stånga
1817-03-13 Christina Lona Ekeby, Ardre
1818-09-29 Christina Ulrika Westberg, Österlövsta
1818-10-01 Katarina Johansdotter, Kalv

1819-01-30 Helena Elisabeth Jacobsdotter, Etelhem
1819-02-11 Cajsa Maria Nilsdotter, Högsrum
1819-05-30 Gustaf Eric Bern, Tveta  
1819-06-01 Jonas Petter Andersson, Tuna 
1819-07-03 Gustaf Jonsson Hofvander, Rasbo 
1819-07-29 Anders Peter Lindblad, Sandby
1819-12-19 Karl Johan Johansson, Mårdaklev
1820 Olof Wengdahl, Roma  
1820-06-02 Sara Cajsa Jonsdotter, Målilla
1821-09-14 Britta Charlotta Persdotter, Tuna 
1821-10-19 Carl Jonsson Hofvander, Rasbo
1821-12-28 Magnus Wetterholm, Järsnäs 
1822-02-27 Christina Maria Persdotter, Fröjel
1822-08-02 Johan Fredrik Carlsson, Fliseryd
1822-10-27 Peter Nilsson, Madesjö
1823-05-01 Christina Andersdotter Ljungman, Jönköping
1823-05-17 Johan Andersson, Högsrum
1823-06-03 Jan Eric Ersson, Rö
1823-06-21 Anna Christina Svensdotter, Högsby
1823-07-04 Märta Lisa Carlsdotter, Tveta
1823-08-18 Nils Johan Pettersson, Högsrum
1823-09-07 Brita Stina Harg, Edebo
1823-10-26 Anna Stina Petersdotter, Ryssby
1823-12-31 Carl Petter Wetter, Järsnäs
1825-06-23 Johan Fredrik Svanborg, Lommaryd 
1826-03-15 Karolina Hedström, Ervalla 
1826-03-30 Johan Larsson, Källunge
1826-06-30 Sven Pettersson, Ryssby 
1827-07-07 Johan Jakob Larsson, Sanda 
1827-10-06 Carl Gustaf Stenqvist, Klinte 
1827-12-04 Claes Wilhelm Svanborg, Lommaryd
1828-10-20 Anders Wilhelm Lundqvist, Edebo
1828-12-01 Lars Johan Pettersson Beting, Tofta  
1829-01-28 Carl Albrecht Lindgren, Fardhem 
1829-02-10 Eugenia Christina Stenqvist, Hemse 
1829-04-09 Catharina Josefina Åkerbäck, Hejde
1829-08-05 Kristina Pernilla Hansdotter, Fardhem
1829-11-06 Frans Otto Svanborg, Lommaryd
1829-12-21 Johanna Maria Josefsdotter, Håcksvik
1830-02-02 Claes Fredrik Andersson, Kärna 
1830-06-07 Gustafva Danielsdotter, Älghult
1830-08-04 Lars Petter Göransson, Fröjel
1830-12-03 Britta Cajsa Olsdotter, Nedre Ullerud
1831-11-13 Johan Johansson, Hablingbo
1832-01-24 Johan Fredrik Carlsson, Högsby  
1832-06-09 Johanna Charlotta Bergström, Stockholm
1832-08-12 Fredrica Charlotta Svanborg, Lommaryd
1833-04-07 Frans Oskar Lundin, Kårsta
1833-09-20 Elisabet Maria Johansdotter, Roma
1834-02-06 Johanna Dorothea Jansdotter, Össeby-Gran
1834-07-30 Maria Christina Jakobsdotter Lindegren, Stånga 
1834-12-29 Per Gustaf Palmgren, Örberga
1835-06-18 Lars Larsson Kjällén, Österunda  
1835-09-19 Christina Amalia Svanborg, Lommaryd
1836-01-10 Olof Ferdinand Pettersson Klintberg, Sanda
1836-08-12 Karl August Tomsson, Väte
1836-08-16 Johanna Carolina Abrahamsdotter, Motala  
1836-10-22 Anna Christina Sofia Wahlbom, Sanda 
1836-11-06 Karl Peter Johansson, Kalv
1836-12-10 Olof Petter Nilsson, Fole
1837-04-29 Anders Petter Petersson, Vårdsberg
1837-06-22 Johanna Karolina Harg, Edebo
1837-06-25 Margreta Albertina Andersdotter, Rasbokil
1838-03-04 Fredrica Maria Bergman, Rogslösa
1838-11-27 Anna Stina Andersdotter Sellin, Järlåsa 
1839-03-29 Maria Elisabet Markusdotter, Väte 
1839-05-04 Jacob Leander Andersson, Rasbokil
1839-05-09 Christina Andersdotter, Knivsta
1839-06-01 Eva Maria Svanborg, Lommaryd
1839-09-02 Emma Maria Catharina Eriksdotter, Eskelhem
1839-11-18 Anders Alfred Wittberg, Sanda  
1840-06-25 Jonas Petter Mogren, Ås Öland 
1840-09-21 Matts Niklas Kahlsson, Grötlingbo
1840-11-15 Anders Söderberg, Herrestad 
1841-01-03 Nils Peter Olsson, Mönsterås
1841-01-12 Johan Arndt Carlsson, Madesjö 
1841-03-30 Maria "Margareta" Jansdotter, Rasbo  
1841-07-22 Jakob Leander Anderson, Rasbokil
1842-03-08 August Ferdinand Lefvander, Fröjel
1843-04-01 Per Gustaf Nilsson, Alsike  
1843-04-18 Maria Catharina Barkman, Bredaryd
1843-06-29 Frans August Bern, Virserum
1843-09-25 Erik Johan Pettersson, Högsrum
1843-11-10 Carolina Karlsson, Hälleberga
1844-03-07 Josephina Andersson, Rasbo
1844-11-10 Jacob Jacobsson, Stånga
1845-07-10 Christina Maria Karlström, Eskelhem
1845-10-11 Johanna Christina Pettersson, Högsrum 
1846-08-10 Karolina Barkman, Bredaryd
1846-12-25 Lovisa Andersdotter, Rasbokil 
1847-04-19 Lars Edward Sahlsten, Vänge
1847-08-26 Johan Petter Wengdahl, Visby
1848-03-01 August Johannesson, Rackeby
1848-07-19 Per August Johansson, Högsrum
1848-08-06 Karl Viktor Johansson, Ruda Högsby
1848-09-06 Sabina Andersson, Nora Bergslagsförsamling
1848-09-05 Emma Maria Pettersson, Högsrum 
1848-09-23 Catharina Maria Båtelsson, Stånga
1849-06-05 Margareta Catharina Jacobina Nordström, Väte
1850-09-30 Per Alfred Pettersson, Högsrum
1850-11-16 Ida Mathilda Jonsdotter, Målilla
1850-12-20 Ida Christina Johansdotter, Ruda Högsby
1851-03-24 Oscar Teodor Hofvander, Rasbo
1852-04-01 Carl-Gustaf Svensson, Ryssby
1853-03-13 Nils Emil Pettersson, Högsrum
1853-05-14 Johan August Johansson, Ruda Högsby 
1854-01-17 Elva Maria Amanda Delander, Havdhem
1854-09-26 Emilia Mathilda Ericsson Träff, Rogslösa
1855-01-21 Sven August Theodor Pettersson, Högsrum
1855-06-25 Brita Carolina Sundén, Sundborn
1855-08-09 Emma Gustafva Pettersdotter, Madesjö
1855-10-25 Emma Katharina Maria Larsson, Fröjel
1855-12-16 Johan August Karlsson, Kalv
1856-01-18 Anders Gustaf Svejdqvist, Vårfrukyrka
1856-03-23 Olof Gustaf Pettersson, Torslunda
1856-04-16 Hilda Dorothea Lundin Össeby-Garn
1856-05-20 Anna Sofia Johansdotter, Högsby
1856-07-29 Sofia Jakobina Åkerman, Etelhem 
1857-01-14 Jakob Johan Johansson, Fardhem
1857-06-02 Hilda Sofia Lindblad, Sandby
1857-07-16 Inga Maria Olsdotter, Nedre Ullerud 
1857-08-01 Maria Christina Amanda Björkander, Björke
1857-09-24 Albrecht Wilhelm Lindegren, Stånga
1857-09-25 Karl Oskar August Jakobsson, Sanda 
1858-03-17 Carl Magnus Wetterholm, Norrköping Norra
1858-04-12 Hilda Carolina Augusta Pettersson, Högsrum
1858-05-06 Ida Mathilda Gustafsdotter, Fagerhult
1858-06-21 Karl Axel Andersén
1858-06-24 Jan Eric Jansson, Estuna
1858-07-16 Frans Oscar Svanborg, Rogslösa
1859-05-21 Lars Oskar Nilsson, Fardhem
1859-08-13 Hilma Beata Johansson, Ruda Högsby 
1859-11-03 Anna Kristina Jakobina Nilsson, Fardhem
1860-02-21 August Wilhelm Pettersson, Högsrum
1860-06-29 Augusta Mathilda Palmgren, Örberga
1861-01-17 Karl Johan Svanborg, Rogslösa
1861-03-26 Karl Gustaf Jansson, Lohärad 
1861-09-18 August Wetter, Lekeryd
1862-10-02 Alma Josefina Nilsson, Krokek 
1863-04-17 Johanna Josefina Jansdotter, Lohärad 
1863-12-10 Selida Josefina Svanborg, Rogslösa 
1864-03-09 Hanna Karolina Karlsson, Kalv
1864-06-15 Karl Johan Karlsson, Ärla
1864-11-05 Leo Alexander Anderson, Rasbokil  
1866-04-16 Emma Kristina Kjällén, Österunda
1866-04-22 Klas Vilhelm Svanborg, Rogslösa
1866-06-14 Elias Emanuel Jansson, Husby-Sjuhundra
1866-08-05 Johanna Sofia Andersson, Klinte 
1866-10-10 Victor Leander Andersson, Rasbokil
1866-10-14 Beata Matilda Larsson, Julita
1867-06-14 Axel Hedström, Karbenning
1867-11-09 Magnus Theodor Jansson, Husby-Sjuhundra
1867-12-10 Nikolaus Oscar Hugo Nilsson, Roma
1868-03-10 Karl Viktor Nyberg, Mästerby 
1868-04-18 Johan Alfred Anderson, Rasbokil
1869-05-02 Axel Herman Svanborg, Rogslösa  
1869-06-16 Gustaf Adolf Svanborg, Hemse
1869-07-18 Lydia Josefina Eugenia Larsson, Ekeby
1870-11-11 Hilma Maria Anderson, Rasbokil
1871-01-09 Maria Elisabeth Svanborg, Hemse
1871-05-22 Amanda Kristina Stenqvist, Hemse
1871-11-18 Maria Charlotta Svanborg, Rogslösa
1872-05-10 Charlotta Karolina Svanborg, Hemse
1872-08-25 Alfred Niklas Gabriel Wittberg, Eskelhem 
1872-09-18 Laura Josefina Elisabeth Lindberg, Uppsala
1872-12-11 Karl Ernst Karlsson, Madesjö 
1872-12-13 Elin Sofia Andersson Rosén, Norrköping S:t Johannes
1873-02-24 Matilda Lund, Rö
1874-05-22 Gustaf Adolf Svanborg, Rogslösa
1874-06-15 Ebba Aurora Svanborg, Hemse 
1874-06-18 Nils Nilsson, Kumla
1874-10-30 Karl Martin Lundqvist, Norrtälje
1875-09-27 Alvida Flod, Floby
1876-09-05 Alma Augusta Tomsson, Väte
1877-01-21 Hulda Amalia Svanborg, Rogslösa
1877-04-25 Emma Maria Albertina Karlsson, Grötlingbo
1877-05-17 Carl Wilhelm Svanborg, Hemse
1878-06-01 Karl Gustaf Nilsson, Alsike
1878-07-12 Anna Karolina Olsson, Kalmar  
1878-09-02 Johan Hugo Senior Budin
1878-11-20 Ida Kristina Bern, Målilla
1879-04-15 Edward Leonard Svanborg, Rogslösa
1879-11-10 Johan Axel Svanborg, Hemse
1880-09-10 Jenny Erika Augusta Olsson, Kalmar
1881-08-05 Emma Viktoria Wengdahl, Visby
1882-05-04 Tyra Sabina Klintberg, Stockholm Katarina
1882-05-19 Knut Richard Svanborg, Hemse
1884-07-24 Anshelm Johan Emil Pettersson, Öja
1884-08-17 Ivar Gustav Verner Svensson, Visby
1884-10-06 Olof Olsson, Järvsö
1885-05-27 Anders Gustaf Efraim Engström, Atlingbo
1885-06-16 Märta Karolina Laurentia Nilsson, Gerum
1885-07-23 Hildur Margareta Dahlberg, Själevad
1885-10-14 Hildur Erika Anna Maria Pettersson, Klintehamn Klinte 
1886-03-09 Elin Anna Josefina Sahlsten, Vänge
1886-07-09 Johannes Johansson, Fardhem
1887-01-12 Ida Kristina Nilsson, Bollnäs
1887-10-14 Magnus Nikolaus Wetterholm, Stockholm Maria 
1887-10-22 Hildur Elise Lindegren, Stånga
1888-05-26 Johan Henning Karlsson, Ärla
1888-10-30 Nils Magnus Pettersson, Öja
1888-12-22 Nils Fredrik Pettersson, Mästerby
1890-02-19 Frans Oskar Malmberg, Fredsberg
1890-10-27 Emmy Alexander Anderson
1891-01-04 Helena Maria Svensson, Visby
1891-02-07 Arvid Richard Josef Jakobsson, Stånga
1891-05-07 Erik Gustaf Pettersson, Klintehamn Klinte
1891-09-13 Karl Walter Alexius Swanborg, Rockford, Ill. USA
1891-10-10 Elsa Matilda Gill, Bro
1891-10-22 Anna Teresa Johansson, Kalv
1892-01-04 Signe Charlotta Elisabeth Johansson, Stockholm Kungsholms
1892-01-16 Frida Anna Maria Svanborg, Hemse
1892-02-14 Wilhelm Hugo Emanuel Jakobsson, Sanda
1892-10-01 Stina Linnéa Andersson, Uppsala
1893-05-21 Ebba Elisabet Svensson, Visby
1893-06-09 Ester Viktoria Nyberg, Västergarn
1893-06-03 Märta Hildur Sjölund, Själevad
1893-06-13 Elin Aquilina Andersson, Hanebo
1893-07-01 Karl Birger Rickard Jansson, Husby-Lyhundra
1893-08-11 Gustaf Adolf Berg, Mo 
1893-09-29 Johan Axel Svanborg, Hemse
1893-12-08 Doris Gullina Elisabet Pettersson, Nacka
1894-01-31 Emil Yngve Peterson, Missaukee, Michigan USA
1894-04-14 Emma Kristina Karolina Ingeborg Pettersson, Klintehamn Klinte
1894-11-24 Adolf Bernhard Levander, Fröjel
1895-02-14 Paul Leo Osvald Andersson, Uppsala 
1895-02-12 Johan Herbert Asker, Örebro  
1895-02-18 Ebba Christina Svanborg, Hemse
1895-07-03 Rut Elisabeth Johansson, Gillberga
1896-04-10 Iris Elisabet Svensson, Stockholm
1896-05-02 Axel Reinhold Andersson, Rogslösa 
1896-08-11 Klara Gustava Svanborg, Hemse
1896-09-07 Edward Gustaf Swanborg, Rockford, Ill. USA
1896-10-12 Gustav Artur Oskar Jönsson, Mästerby
1897-06-21 Sara Kärty Alexandra Anderson
1898-03-08 Judit Alfrida Anderson, Funbo
1898-05-17 Linnéa Regina Svanborg, Rogslösa
1899-01-25 Elsa Helena Charlotta Svanborg, Atlingbo  
1899-05-03 Nanny Alma Elisabet Nilsson, Mästerby
1899-09-16 Helga Eufemia Andersson, Estuna
1899-10-09 Anna Maria Gabriella Wittberg, Sanda
1899-12-13 Signe Lucia Svanborg, Atlingbo 
1900-01-29 Ella Sophia Stoltenberg, Greenville, Mich. USA
1900-06-09 Ida Linnéa Johansson, Kalv
1900-07-08 Nils Erik Svanborg (Andersson), Rogslösa
1900-07-08 Olof Kilian Svanborg (Andersson), Rogslösa
1900-07-12 Sigrid Ingeborg Hedström, Västerås
1900-07-26 Karl Axel Martin Andersén, Norrtälje
1901-05-10 Gerda Axelia Svanborg, Atlingbo 
1901-07-11 Rosa Viola Karolina Svanborg, Visby 
1901-09-18 Alvar Folke Svanborg, Rogslösa 
1901-12-22 Florence Elizabeth Nordvall, Manistique, Mich. USA
1902-06-15 Olof Axel Henning Nilsson, Mästerby
1902-09-05 Alfred Bertil Anderson Bernemar, Uppsala
1902-11-25 Carl William Swanborg, Rockford, Ill. USA
1904-05-09 Knut Viktor Herbert Andersson Svanborg, Klintehamn Klinte
1904-08-23 Signe Elisabet Svanborg, Atlingbo 
1905-12-29 Sven Richard Svanborg (Andersson), Rogslösa 
1906-09-09 Klas Georg Hedström, Västerås
1906-11-08 Göta Kristina Nilsson, Vaksala
1906-11-20 Karl Verner Svanborg, Visby 
1907-04-29 Tyra Amanda Svanborg, Atlingbo 
1907-06-25 Karl-Gustav Andersson Svanborg, Klintehamn Klinte
1907-12-25 Tyra Maria Svanborg (Andersson), Rogslösa
1908-09-06 Helge Valdemar Andersson Svanborg, Klintehamn Klinte
1908-10-13 Alma Katarina Karlsson, Kalv 
1910-09-18  Knut Sture Svanborg, Stockholm  
1910-01-19 Erik Gerhard Andersson Svanborg, Klintehamn Klinte
1910-03-28 Tora Frideborg Svanborg, Atlingbo 
1910-04-13 Einar Gustaf Svanborg (Andersson), Rogslösa 
1911-06-11 Aina Maria Nilsson, Vaksala 
1911-09-14 Johan Bertil Andersson Svanborg, Klintehamn Klinte
1912-08-29 Tor Yngve Swanborg, Danderyd
1912-10-10 Magnhild Hilma Johanna Jansson, Klintehanm Klinte
1913-09-18 Runa Maria Elisabeth Nilsson, Solna
1914-04-24 Frans Gösta Georg Andersson, Hogrän 
1914-07-01 Rune Aron Bloom, Ovanåker
1915-01-24 Gunnel Margareta Olsson, Örnsköldsvik
1915-02-16 Nils Arne Pettersson, Klintehamn Klinte
1915-04-29 Henning Gustav Svanborg, Vänge
1916-01-07 Karl Tage Pettersson, Klintehamn Klinte
1916-03-03 Sune Oskar Malmberg, Stockholm Ulrika Eleonora
1916-07-12 Karin Linnéa Berg, Brännkyrka Stockholm
1916-09-18 Johan Oskar Alvar Gardarfve, Fardhem
1916-10-27 Astrid Linnéa Matilda Karlsson, Ärla
1917-07-02 Sven Gustaf Rune Unger, Maria Magdalena
1918-04-08 Ingegärd Maria Svanborg, Visby 
1918-06-22 Inez Ebba Viktoria Pettersson, Klintehamn Klinte
1918-08-31 Sven Johan Svanborg, Vänge 
1918-09-18 Alva Hildergard Elisabeth Ronander, Rone
1918-11-17 Olof Evert Malmberg, Stockholm Ulrika Eleonora
1918-11-24 Hilda Doris Linnéa Karlsson, Kalmar
1919-02-20 Maria Jakobsson, Stånga
1919-09-11 Rut Elin Maria Forsberg, Eskilstuna
1920-01-29 Hans Herman Enar Svanborg, Klintehamn Klinte  
1920-02-16 Anny Lydia Maria Jakobsson, Sanda
1920-07-28 Margit Malmberg, Strängnäs
1921-06-12 Dagmar Jakobsson, Sanda
1921-08-16 Wilbert Eric Peterson, Moline Illinois USA
1922-03-13 Vilma  Pettersson, Klintehamn Klinte
1923-01-02 Inga-Britt Malmberg, Strängnäs 
1923-07-23 Sven Axel Svanborg, Oskarshamn
1925-05-08 Maj Jakobsson, Sanda
1926-12-02 Vivi Emilia Lindqvist, Klinte
1927-03-18 Glendoris "Sue" Brattain, Iowa USA
1927-11-24 Harry Peterson, Moline Illinois USA
1928-01-24 Adolf Åke Levander, Fröjel
1929-06-22 Helga Ingegerd Andersén, Husby-Lyhundra
1937-07-31 Bo Villy Sandberg, Hotagen 
1940-09-07 Ingrid Elisabeth Svanborg, Klintehamn Klinte
1941-05-16 Agneta Bernemar, Brillinge Vaksala
1941-10-11 Harriet Linnéa Malmberg, Finspång Risinge
1941-11-16 Knut Göran Svanborg, Klintehamn Klinte
1942-07-02 Barbro Kristina Svanborg, Klintehamn Klinte
1944-01-27 Kerstin Birgitta Svanborg, Klintehamn Klinte
1944-02-14 Björn Roland Svanborg, Visby
1944-05-05 Lena Margareta Svanborg, Örnsköldsvik
1946-02-25 Ulla Svanborg, Hemse
1947-11-15 Pamela Ann Peterson, Moline Illinois USA  
1947-03-31 Märta Birgitta Gardarfve, Fardhem
1950 Nils Peder Gardarfve, Fardhem
1950-10-06 Per Svanborg, Hemse 
1955 Kristina Louise Peterson, Moline Illinois USA  
1956-01-07 Claudio Foti
1958 Jonathan Peterson, Moline Illinois USA
1959-04-26 Eva Kerstin Pettersson, Bromma  
1961-12-02 Eva Levander, Fröjel
1963-12-04 Bo Levander, Fröjel
1965 Carina Svanberg, Stockholm
1972-06-01 Karin Linnéa Johanna Svanborg, Arboga
1972-12-22 Krister Levander, Fröjel
1989-10-05 Gaetano Foti, Gaggi Italien
1994-08-12 Eduardo Foti, Gaggi Italien
   
Startsida ]   [ Register över namn ]   [ Register över födelseorter ]


© Göran Svanborg, Arboga, Sverige.
Sidan är skapad med datorprogrammet Holger7 2004-05-31. Modifierad 2007-03-01.